ZS-řízení
ZS-řízení bylo zhotoveno podle směrnic EN (evropských norem) a bezpečnostních předpisů. Klíčovým přepínačem lze nastavit a zajistit tři pracovní režimy.
a) Pracovní režim „Příprava“ Při současném stisknutí dvouručního tlačítka sjede beran do spodního mrtvého bodu. Stisknutím tlačítka „AUF“ (nahoru) se beran vrátí zpět do mechanického dorazu.
b) Pracovní režim „Dvouruční ovládání“ K pohybu beranu dolů dojde během 0,5 sekundy po současném stisknutí dvouručního tlačítka. Pokud jedno z tlačítek uvolníme před dosažením spodního mrtvého bodu, vrátí se beran okamžitě zpět do své výchozí polohy.
c) Pracovní režim „Nohou ovládaný jednotlivý zdvih“ Nožním spínačem, který lze připojit k řídícímu zařízení, spustíme zdvih lisu. Pokud tento nožní spínač uvolníme před dosažením spodního mrtvého bodu, vrátí se beran okamžitě do své výchozí polohy. Zásuvku nožního spínače lze použít i pro kontaktní řízení nástrojů nebo ke spouštění tzv. spojeného řízení. Ve všech způsobech obsluhy účinkuje ve spodním mrtvém bodě prodleva, kterou lze nastavit potenciometrem v řídícím přístroji plynule v rozsahu od 0 sekund do 10 hodin. Tato prodleva zaručuje nezávisle na době spouštění ovládacích prvků rovnoměrné vyražení polotovarů. Umožňuje též práci s horkými razicími nástroji. Řízení disponuje nastavitelným počitadlem.
SEM-řízení:
SEM-řízení bylo zhotoveno podle směrnic EN (evropských norem) a bezpečnostních předpisů. Kromě pracovních režimů ZS-řízení disponuje ještě čtyřmi dalšími pracovními režimy.
d) Pracovní režim „Trvalý nohou ovládaný zdvih“ Při stálém stisknutí nožního spínače pracuje lis tak dlouho v trvalém zdvihu, dokud není nožní spínač zase uvolněn.
e) Pracovní režim „Automatický trvalý zdvih“ Při současném stisknutí dvouručního tlačítka sjede beran lisu do spodního mrtvého bodu. Pak přebírá řízení lisu automatický cyklus do té doby, dokud nestisknete tlačítko Automatik „AUS“ (vypnout automatický zdvih), čímž se cyklus přeruší. Beran zůstane po dosažení své základní polohy stát.
f) Pracovní režim „Jednočinný takt kruhového otočného stolu“ Je-li připojen kruhový otočný stůl, nejprve se spouští nožním spínačem jeden zdvih lisu, stejně jako v bodě c). Po provedení zdvihu lisu se otočný stůl posune o jednu polohu dále a zůstane stát tak dlouho, dokud není nožním spínačem spuštěn nový zdvih lisu.
g) Pracovní režim „Trvalý takt kruhového otočného stolu“ Je-li připojen kruhový otočný stůl, nejprve se současným stisknutím dvouručního tlačítka spustí jeden zdvih lisu, stejně jako v bodě e) a po dosažení spodního mrtvého bodu přebírá řízení lisu automatický cyklus. Mezi každým zdvihem lisu se otočný stůl posune o jednu polohu dále, dokud není tlačítkem „AUS“ automatický cyklus vypnut. K osazování otočného stolu lze plynule nastavit mezi zdvihem lisu a taktem otočného stolu zpoždění v trvání od 0 sekund do 10 hodin. Ve všech způsobech obsluhy účinkuje ve spodním mrtvém bodě prodleva, kterou lze nastavit potenciometrem v řídícím přístroji plynule v rozsahu od 0 sekund do 10 hodin. Tato prodleva zaručuje nezávisle na době spouštění ovládacích prvků rovnoměrné vyražení polotovarů. Umožňuje též práci s horkými razicími nástroji. Řízení disponuje šestimístným nastavitelným počitadlem, které u automatických cyklů po dosažení nastaveného počtu vyrobených kusů automatický cyklus přeruší.
9. Řízení Control 2000:
Řízení Control 2000 bylo zhotoveno podle směrnic EN (evropských norem) a bezpečnostních předpisů. Kromě pracovních režimů „ZS- řízení a SEM-řízení“ disponuje možností programování dalších funkcí podle specifikace zákazníka. Standardně je k dispozici 5 vstupů a 5 výstupů. Rozšířením vstupů (volitelné) lze dodatečně využít maximálně 21 vstupů a 5 výstupů pro programy zákazníka. Panel s displejem umožňuje měnit parametry zadáváním na klávesnici, zobrazovat poruchy, předávat informace obsluze a zobrazovat stav počitadel.
10. Řízení světelné zábrany:
Řízení světelné zábrany disponuje třemi způsoby obsluhy, které lze zajistit klíčovým přepínačem.
a) Pracovní režim „Příprava“ Stisknutím tlačítka „START“ sjede beran lisu do spodního mrtvého bodu. V této poloze je světelná zábrana zablokovaná, což umožňuje seřízení nástroje bez nebezpečí. Stisknutím tlačítka „AUS“ (vypnout) se beran vrátí zpět do své základní polohy.
b) Pracovní režim „Jednotakt“ Po každém přerušení světelné zábrany se spustí jeden zdvih lisu.
c) Pracovní režim „Dvoutakt“ Při tomto režimu se zdvih lisu spouští po každém druhém přerušení světelné zábrany. Tento druh obsluhy se používá při odebírání obrobeného a při vložení nového obráběného kusu. Ve všech pracovních režimech se světelná zábrana musí po zapnutí a vlastním testu aktivovat jednorázovým přerušením. Pak lze tlačítkem „Start“ spustit první zdvih lisu. Řízení spustí ve spodním mrtvém bodě plynule nastavitelnou prodlevu a vyjede beranem opět nahoru. Pokud během 30 sekund následuje další přerušení světelné zábrany při pracovním režimu b) nebo c), spustí zdvih lisu světelná zábrana přímo. V opačném případě je nutné opět spustit zdvih lisu tlačítkem „Start“. Pokud během nebezpečného pohybu lisu
Lis se světelnou zábranou:
Pneumatické kolenopákové lisy s přímým řízením světelnou zábranou se používají převážně pro vkládání výlisků, nýtovaných dílů a výtažků. Tím, že odpadá ruční spouštění stroje (např. dvouručním ovládáním), což umožňuje velmi krátký průběh činnosti, docílí se nárůstu výkonu, jenž lze i po dlouhou dobu udržet takřka konstantní, protože fyzická námaha obsluhujícího pracovníka je malá.
|